Proiecte si programe educative

Program scoala altfel
PROIECTE AN SCOLAR 2018-2019
  • Pe urmele marilor clasici – Eminescu, Caragiale și Creangă
Tipul activității principale: Proiect educațional Nivelul: Regional Domeniul în care se încadrează proiectul: Cultural-Artistic-Literatură Ediția a III-a, anul școlar 2015-2016
  • Preveniți, tratați, fiți sănătoși!
  • Simpozionul național Tradiție si spiritualitate în școala românească
Ediția a II-a, 29 octombrie 2015
  • Stagiunea 2015-2016 a Operei Comice pentru Copii
Familiarizarea copiilor cu valorile artei lirice românești și universale; Participarea elevilor in workshop-uri, în calitate de spectatori având posibilitatea de a dialoga cu soliștii, compozitorii, criticii etc
  • Programul educațional „”PEPINIERA DE TALENTE”, ediția a IV-a
  • Concurs județean „INTERFERENȚE ECO”, ediția a V-a
  • Proiect „Un calculator pentru viitor”
  Proiect Religie Om și Societate Data: 24.01.2016 Locul: Biserica Acoperământul Maicii Domnului – Titan Scopul: Omagiul adus poetului național Mihai Eminescu și Unirii Principatelor Române Resursa umană: Elevii clasei a V-a B a Școlii Gimnaziale nr 200 Desfășurare: Elevii, îmbrăcați în costume populare, coordonați de doamna profesor de religie Chiru Viorica au prezentat, la sfârșitul Sf. Liturghii, un program de poezii ale marelui poet, poezii închinate Unirii și cântece patriotice. Programul s-a încheiat cu Hora Unirii, intonată și de enoriașii bisericii. Data: 29.12.2015 Locul: Biserica Acoperământul Maicii Domnului – Titan Scopul: Program artistic, de 1 Decembrie, pentru veteranii de război, familiarizarea copiilor cu respectul față de înaintași și de țară. Resursa umană: Elevii clasei a V-a B a Școlii Gimnaziale nr 200 Desfășurare:  Elevii, coordonați de doamna profesor de religie Chiru Viorica au prezentat, la sfârșitul Sf. Liturghii, un program de poezii și cântece patriotice, veteranilor de război, aflați în biserică. La sfârșitul acestuia, elevii au împărțit flori acestora.